Hamilelikte Beslenme

Hamileliğin ilk 3 aylık evresinde kilo verebilmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Evet, yanlış okumadınız: Gebeliğin başlangıcında sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo verebilmek gayet mümkün. Gebelik öncesinde kilo verme fırsatını yakalayamayan anne adayları, kişiye özel hazırlanan beslenme programlarıyla gebeliğin başarılı bir şekilde sonuçlanması sürecini desteklemiş olurlar. Bu sayede kişiler isterlerse fazla kilolarından kurtulabilir, isterlerse de hâlihazırdaki kilolarını koruma fırsatını elde etmiş olurlar. Hamilelik döneminde kilo verme niyetindeyseniz, bunun için en sağlıklı dönem olan hamileliğin 0-3 aylık evresinde gerçekleştirmeniz gerekir.

Hamilelikte ne tür besinler tüketilmeli?

Anne karnındaki bebeğin vücudu oluşmaya başladıkça, annenin vücudunda var olan vitamin, mineral, demir, kalsiyum ve magnezyum stoku azalmaya başlar. Bu durumu dengelemek için gebenin bu faydalı mineralleri sağlıklı beslenerek temin etmesi gerekir. Bunun yolu da yoğurt ve süt başta olmak üzere kırmızı et, organik mevsim meyveleri, salata ve kırmızı et tüketiminden geçer. Eğer sigara bağımlılığı söz konusuysa bir an önce sigarayı bırakmak, alkollü ve kafeinli içecekleri (kahve, çay, enerji içeceği) tüketmeye ara vermek gerekir. Herhangi bir insan için bile zararlı olan cips ve kola gibi içecekler, hamile kadınların gebelik sürecini olumsuz etkileme riskini barındırır.

Halk arasında “aşerme” olarak da bilinen durumla karşı karşıya kalındığında ise hamur işi, pasta, poğaça ve makarna gibi sağlıksız karbonhidratlardan ve şeker barındıran yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bu gibi durumlarda etkisini gösteren tatlı krizlerini mevsim meyvelerini tüketerek karşılayabilirsiniz.

9 ay sürecek olan gebelik dönemi boyunca size yol gösterecek ve rehberlik edecek bir uzman tavsiyesine ihtiyaç duyuyorsanız, uzman diyetisyen yardımı almanızda fayda olacaktır. Bunun için de sitedeki formu doldurup bana ulaşmanız yeterli olacaktır. İlk muayene ücretsizdir.

Leave a Reply