Çocuk Beslenmesi Danışmanlığı

Çocuk Beslenmesi Danışmanlığı

Çocukluk dönemi; yaşamın en renkli dönemlerinden. Bu dönemde çocuk ailesini ve çevresini daha yakından incelemeye başlar ve yaşamı öğrenmeye çalışır. Bu nedenle çocukluk döneminin büyük bir kısmı araştırma, inceleme ve taklitle geçer.

Çocukların besinsel ihtiyaçları bebeklik dönemine göre farklılık gösterir. Çünkü hızlı büyüme dönemi, bu yaş grubunda biraz yavaşlamaktadır. Çocukların yavaş büyümesi aileleri endişelendirse de, bu durum normaldir. Çocuğun besinsel ihtiyaçları saptanmalı ve bu ihtiyaçlara göre beslenme programı düzenlenmelidir.

Çocukluk dönemi, beslenme alışkanlıklarının kazanıldığı dönemdir. Bu dönemde çocuk sofraya oturmayı, tek başına yemek yemeği öğrenir ve bu aşamada genellikle anne ve babasını taklit eder. Bu yaş grubu çocuklar kendi bakış açılarına göre düzenlendiğinde eğitimden sıkılmazlar ve öğrenmeye hevesli olurlar. Bu yüzden çocukluk döneminde sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması daha kolaydır.

Anne ve babaların yaptıkları en büyük yanlışlardan biride; çocuk beslenmesi ile yetişkin beslenmesinin aynı olduğunu düşünmektir. Oysa yetişkinlerden farklı fizyolojiye sahip çocukların beslenmeleri de yetişkinlerden farklı olacaktır. Çünkü besinsel ihtiyaçları yetişkinlere nazaran daha farklıdır.

Çocukluk döneminde en sık görülen sorunlardan biri iştahsızlıktır. Bunun en yaygın sebebi psikolojik temellidir. Anne ve/veya babanın yaptığı yemek yeme baskısı, sofrada kavga, inatlaşma ve diğer çocuklarla kıyaslama gibi hatalar çocukta iştahsızlığa yol açabilir. Bu tür sorunların çözülmesinde beslenme eğitiminin ve psikoterapinin önemi unutulmamalıdır.

Çocukluk döneminde yaygın olarak görülmeye başlanan bir diğer sorun da şişmanlıktır. Çocukluk çağı şişmanlığı, çocuğun gelecek dönemdeki sağlığını da etkileyebilecek bir sağlık tehdidi olarak algılanmalıdır. Çocuğun sağlıklı olarak büyüme ve gelişmesi için sağlıklı vücut ağırlığına ulaşması gerekir. Fakat çocuklar büyüme ve gelişmeleri olumsuz etkilenebileceğinden ötürü bilinçsiz zayıflama diyeti uygulamamalıdırlar. Bunun yerine kendi besinsel ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme programı uygulamalıdırlar. Bu beslenme programı uzman bir diyetisyen tarafından çocukla birlikte oluşturulmalıdır. Haftalık kontrollerle kilo vermesi ve büyümesi gözlenmelidir. Ayrıca çocuk sevdiği bir spor dalına yönlendirilmelidir.

Leave a Reply