Kalp Damar Hastalıklarında Beslenme

İnsan vücudunun “motoru” olarak da nitelendirilen kalp, vücudu çepeçevre saran damarlara kan pompalama görevini ara vermeksizin yerine getirir. Ancak bazen sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzının olumsuz bir getirisi olarak vücutta kalp damar hastalıkları baş gösterebilir. Genellikle hayvansal gıdalarda bulunan sağlıksız yağlar, organların sağlıksız bir şekilde çalışmasına yol açıp damarlarda tıkanıklıkların oluşmasına yol açabilirler. Bu durumu önlemek için yapılması gereken kasap reyonlarında hazır satılan; salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş et ürünlerine temkinli yaklaşmak olmalıdır. Ayrıca düzenli bir egzersiz programıyla vücudun harekete geçmesini sağlayıp yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Tüm bu önlemler sayesinde kalp damarlarınızda var olan tıkanıklıkları açmak için bıçak altına yatmanıza, anjiyo ve kalp pili takılması gibi cerrahi müdahalelere maruz kalmanıza gerek kalmaz. Daha sağlıklı ve zinde bir hayat tarzını diyetisyen yardımıyla belirlemiş olduğunuz beslenme programıyla yakalamış olursunuz.

Vücudun bolca temiz oksijen almasını ve kişinin zinde hissetmesini sağlayan egzersizlerin yanı sıra, beslenme alışkanlığınızı da aşağıdaki gıdalara temkinli yaklaşarak düzen altına alabilirsiniz:

Hayvansal gıdalarda var olan sert, zor eriyen yağlar ve tereyağları
Fabrikalarda işlem gören sucuk, sosis, köfte ve salam gibi etler
Pastalarda sıklıkla kullanılan krema ve kaymak gibi gıdalar

Günümüzde kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler tedirgin edici boyutlara ulaşmış bulunuyor. Kimi zaman stresten, kimi zaman da diyabet ve obeziteden kaynaklanan bu hastalık; gerekli tedbirler bir an evvel alınmadığı takdirde ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.

Diyetisyeninizle karşılıklı danışarak üzerinde karar kılacağınız sağlıklı ve doyurucu bir diyet ve beslenme programıyla kalp damar sağlığınızı korumak adına önemli bir adım atmış olabilirsiniz. Ücretsiz muayene formunu doldurarak bu adımı atmaya ne dersiniz?

Leave a Reply