Sporcu Beslenmesi

Sağlıklı bir hayata sahip olmanın yolu spor yapmaktan geçer.  Aynı şekilde sağlıklı bir beslenme alışkanlığı, kişilerin sportif aktivitelerini daha başarılı gerçekleştirebilmelerini sağlar.

Futbol ve basketbol başta olmak üzere birçok farklı spor kategorisinde ter döken oyuncular, sağlıklı bir şekilde beslenmek ve tükettikleri gıdalara azami dikkat göstermek zorundadır. Antrenman esnasında oldukça yoğun şekilde çaba sarf eden ve bunu neticesinde enerji kaybeden bir sporcu, uğradığı güç kaybını izale edebilmek için vitamin ve mineral takviyesi de yapma ihtiyacı hisseder. Vücutta var olan vitamin ve minerallerin, terleme ve sindirim sistemi üzerinden dışarı atılması sonucu ortaya çıkan açığı kapatabilmek için titiz bir planlama yapılmalı ve bu sürece harfiyen uyulmalıdır.

Karbonhidrat ve yağ yakımını hızlandıran sportif aktivitelerden sonra kendini gösteren protein ve vitamin ihtiyacı, günümüzde çeşitli takviyelerle gideriliyor. Bu takviyeleri kullanırken bir uzman tavsiyesi almak, organlara zarar vermeden, kararında bir doz ile besin desteği almakta fayda olacaktır.

Protein, vitamin, karbonhidrat ve yağ gibi kararında kullanıldığı zaman vücuda fayda sağlayan besinleri uzman denetiminde tüketmek; bir süre sonra telafisi imkansız sonuçlar doğurabilecek olumsuz durumların önüne geçebilmeyi mümkün kılar.

sporcu beslenmesiŞayet sporcu performans kaybına uğramamak için kilo almaktan veya vermekten korkuyorsa, yemek porsiyonları üzerinde düzenlemeye gidilir. Tamamen sporcuya özel oluşturulan beslenme tavsiyeleri ile de hedeflenen kilo değerinin korunması sağlanır. Sporcunun tüketmekten zevk aldığı yiyecekler analiz edilir, bu doğrultuda sağlıklı ve lezzetli bir diyet programı hazırlanır. Programın her safhasında sporcunun görüş ve fikirleri doğrultusunda hareket edilir. Hangi besinleri ne sıklıkla tüketmesi gerektiği noktasında brifing alan sporcular, sağlıklı bir şekilde beslenip spor için gerekli olan enerjiyi bu şekilde elde etme fırsatını yakalamış olurlar.

Leave a Reply